Frużelina - przepis na domowe owoce w żelu

27 czerwca 2022 Przepisy wege

Frużelina to owoce lub jagody w galarecie. Wygląda jak kisiel, ale jest bardziej błyszcząca (dzięki żelatynie) i ma konsystencję lekko twardniejącej galaretki. Można ją zrobić zarówno ze świeżych, jak i mrożonych owoców. Jest idealnym dodatkiem do każdego deseru: lodów, panna cotta, gofrów, naleśników, serników, ciast. 

Domowa frużelina lub owoce w galarecie

Czynniki wpływające na konsystencję frużeliny

Kluczem do sukcesu jest nie trzymanie się ściśle przepisu, ponieważ dostępne owoce mogą zawierać więcej lub mniej soku, czy pektyny. Dlatego w zależności od soczystości owoców, frużelina będzie miała inną konsystencję. Jeśli wiemy, że dany owoc wydziela dużo soku i jednocześnie zawiera małą ilość pektyn, należy zwiększyć ilość żelatyny o 1,5-2 razy. I podobnie zmniejsza się ilość żelatyny, jeśli wybrane przez Ciebie owoce mają dużo pektyn. W przypadku owoców o niskiej zawartości pektyn (truskawki), a jednocześnie wytwarzających dużo soku, potrzebna będzie większa ilość żelatyny. Owoce o dużej zawartości pektyn, takie jak porzeczki, mogą potrzebować bardzo małej ilości. Mniej dojrzałe owoce mają też większą zawartość pektyn. Mrożone owoce, nawet z dużą zawartością pektyn, również będą wytwarzać więcej płynu. Dodatkowo zawsze można "poprawić" efekt końcowy. Jeśli konsystencja jest zbyt gęsta, można lekko rozrzedzić frużelinę dodając odrobinę gorącej wody i mieszając. Jeśli jednak po schłodzeniu produkt jest zbyt rzadki, podgrzej frużelinę w wodzie lub w mikrofalówce, dodając wcześniej napęczniałą żelatynę.

owoce w żelu


Przepis na domową frużelinę

Składniki:

  • 250g owoców/jeżyn (świeżych lub mrożonych)
  • 1 łyżeczka żelatyny w proszku (4 g)
  • 3 łyżki cukru (można dodać więcej w zależności od kwasowości owoców)
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
  • 3 łyżki stołowe wody

Sposób przygotowania:

Krok 1: Żelatynę w proszku zalać 2 łyżkami wody i pozostawić do napęcznienia.

Krok 2: W małym rondelku wymieszaj ze sobą owoce i cukier. Postawić na średnim ogniu i podgrzewać, aż cukier się rozpuści (owoce puszczą dużo soku).

Krok 3: Dodaj sok z cytryny, wodę i skrobię rozcieńczoną w 1 łyżce wody. Dobrze wymieszać, doprowadzić do wrzenia i zdjąć z kuchenki.

Krok 4: Do gorących owoców dodajemy napęczniałą żelatynę i mieszamy. Postawić na kuchence i podgrzewać, mieszając, aż żelatyna całkowicie się rozpuści. Nie doprowadzać do wrzenia! Zdjąć z kuchenki i pozostawić do ostygnięcia. Frużelina powinna mieć konsystencję galaretki.
Powyższy przepis świetnie nadaje się na desery. W przypadku stosowania jako składnik do ciast, dodajemy 1,5 łyżeczki żelatyny na 250g owoców.

galaretka owocowa

 

Przepis na owoce w galarecie

Owoce w galaretce to piękny i orzeźwiający deser. W przepisie jako nadzienie można wykorzystać każdy rodzaj owoców lub jagód. Dobrze wyglądają i smakują owoce cytrusowe, plastry gruszek i jabłek, a także owoce jagodowe, takie jak maliny, truskawki i winogrona. Podczas procesu tworzenia galaretki, owoce mogą pływać, pozostawiając dużą pustą warstwę galaretki. Jeśli chcemy, aby owoce równomiernie rozłożyły się na deserze, należy zalać galaretkę owocową żelatyną warstwowo. Każdej warstwie należy dać czas, aby nieco stwardniała.

Zobacz także: Vegemite - jak smakuje? Skład Vegemite i wartości odżywcze 

owoce w galaretce

Składniki:

  • 20 g sproszkowanej żelatyny
  • Woda 200 ml = 200 g
  • Sok jabłkowy 400 ml = 400 g
  • Winogrona 50g
  • Mandarynki 50 g
  • Jabłka 50g

Przepis:

  1. Ułóż wszystkie składniki w wygodny sposób.
  2. Odmierz żelatynę.
  3. Jabłka umyj, obierz, usuń skórki i rdzeń. Pokrój w prostokątne plastry. Winogrona przekrój na pół i usuń pestki. Obierz mandarynkę i tak samo - wyciągnij pestki.
  4. Rozpuść żelatynę. Granulki żelatyny wsyp do miski i zalej wrzącą wodą o temperaturze pokojowej, odstaw na 20 minut. Postaw na ogniu patelnię, dodaj sok i rozpuść w nim napęczniałą żelatynę. Nie jest konieczne gotowanie soku. Następnie pozostaw płyn do ostygnięcia.
  5. Zakończ gotowanie. Owoce umieść w formie do galaretek, w której galaretka zastygnie. Zalej sokiem i żelatyną i schowaj do lodówki na 2 godziny.

Owoce z galaretką podawaj z gałką lodów i bitą śmietaną.

27 czerwca 2022 Przepisy wege

0 Komentarze