12 najdziwniejszych egzotycznych owoców świata

5 sierpnia 2022 Wege blog

W dzisiejszych czasach ludzie mają okazję spróbować czasem dziwnych i nietypowych owoców i warzyw, uprawianych daleko od kraju zamieszkania. Są jednak egzotyki, które nie dotarły jeszcze do naszych sklepów, albo są tak trudne do zdobycia, że łatwiej wykupić wycieczkę do ich ojczyzny, gdzie można je skosztować.

1. KARAMBOLA

karambola

Owoc dobrze znany południowo-wschodnim Azjatom. Ten żółty, żebrowany owoc znany jest jako karambole, jabłko gwiaździste, gwiazda tropikalna i owoc gwiaździsty. Nazwy "gwiazdkowe" nie tylko dobrze brzmią, ale też oddają istotę - jeśli pokroić karambol w pierścienie, to kształtem przypominają gwiazdę. I kolor pasuje. W Tajlandii, Indiach, Indonezji i innych krajach regionu, jabłko gwiaździste jest produktem tradycyjnym.

Drzewa karamboli dorastają do 5 m, a ich liście są podobne do liści akacji i mają do 30 cm długości. Liście mają niesamowitą właściwość - po dotknięciu (lub przy braku światła) składają się jak skrzydła motyla. Smak owoców jest przedmiotem wielu dyskusji. Każdy znajdzie w nim swój smak - winogrona, śliwki, agrest, a nawet ogórek. Niedojrzałe owoce są kwaśne, ale w miarę dojrzewania stają się cukrowe i kwaśno-słodkie.

Co ciekawe, toleruje brak światła w północnych zimach, dlatego może być uprawiana z doniczki na parapecie.

Zobacz także: 5 egzotycznych warzyw, które warto mieć w swoim ogrodzie

2. CZERWONA JAGODA

czerwona jagoda

Od wieków cieszy się popularnością w Chinach i jest aktywnie uprawiana na południe od rzeki Jangcy. Uprawę można spotkać również w Japonii i południowo-wschodniej Azji. Jagoda woskowa nazywana jest "wyboistą", głęboko czerwoną jagodą ze względu na jej półprzezroczysty białawy odcień, który tworzy efekt woskowej powłoki. Jagoda chińska osiąga wysokość 20 m, ma półkulistą koronę i małe (2-2,5 cm), czerwone lub fioletowo zabarwione owoce na końcach gałęzi. Ma słodki, lekko cierpki smak. Ci, którzy mają szczęście ją spróbować, porównują ją do truskawek, wiśni czy jeżyn. Miąższ kryje się za gęstą skórką usianą małymi krostkami. W środku znajduje się jedno duże nasiono. Wysoka zawartość kwasu, niszczy szkliwo zębów przy częstym spożywaniu. Nie należy spożywać owoców w przypadku ostrych chorób przewodu pokarmowego oraz cukrzycy.

3. TAMARILLO

tamarillo

To bliski krewny pomidora, z tej samej rodziny psiankowatych, co znany na naszym stole pomidor. Tamarillo (burak ciphomander) nie bez powodu nazywany jest drzewem pomidorowym. Roślina jest krzewem lub małym drzewem (do 6m) o dużych, owalnych liściach.

Owocowanie rozpoczyna się w drugim roku życia. Owoce drzewa pomidorowego mają kształt podobny do dużej śliwki (ok. 10 cm długości), ale rosną w gronach od 3 do 12 jagód. Podobnie, jak zwykły pomidor może być czerwony, pomarańczowy lub żółty, sporadycznie występuje fioletowy. Skórka jest błyszcząca i cienka o gorzkim smaku. Trzeba ją obrać, aby dostać się do słodko-kwaśno-słonego miąższu. Osoby, które spróbowały tamarillo zauważają jego podobieństwo w smaku do agrestu, porzeczek, pomidorów i passionfruitów.

Owoce mają bogaty skład chemiczny, dlatego są cenione jako źródło witamin i minerałów. Podczas II wojny światowej Nowa Zelandia została pozbawiona dostaw owoców cytrusowych, więc ludzie musieli szukać alternatywy. Było to tamarillo, które tak spodobało się miejscowym, że po wojnie Nowa Zelandia na poważnie zajęła się uprawą tej rośliny.

Zobacz także: Warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym

3. MARAKUJA

marakuja

Owoce mają różowe, żółte, czerwone i fioletowe skórki, które są twarde. Natomiast miąższ, który chroni, ma galaretowatą konsystencję, bez pestek. Smakuje słodko-kwaśno, z nutą cierpkości i pysznym słodkim posmakiem. Nie na darmo nazwa tłumaczy się jako "owoc pasji".

Kwaśny sok dobrze gasi pragnienie i tonizuje ciało w upalne dni. Do tego jest to produkt dietetyczny, który posiada duży zestaw witamin i minerałów. Wszystko to sprawia, że owoc galaretki jest niezastąpiony w tropikach. Istnieją dwa rodzaje passion fruit. Złota odmiana ma duże owoce i dobry smak. W handlu dostępna jest złota odmiana. Z kolei fioletowy jest mniej więcej wielkości cytryny i jest uważany za lekko toksyczny.

4. FEIJOA

feijoa

Jest aktywnie uprawiana w krajach o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. Choć feijoa, czy jak się ją też nazywa, Acca sella, nadal preferuje subtropiki. Tam krzew (niektóre podgatunki rosną jak drzewo) czuje się najlepiej. Nazwa Feijoa pochodzi od João da Silva Feijo, przyrodnika z Portugalii, który jako pierwszy odkrył tę roślinę. Odkryto ją w Brazylii pod koniec XIX wieku. To niewielkie drzewo lub krzew pięknie kwitnie, po czym na jego gałęziach pojawiają się duże, mięsiste jagody, obramowane działkami. Miąższ jest soczysty, pachnie i smakuje jak mieszanka truskawki, ananasa i kiwi. Kolor jest zielony; odcień może być różny od żółtawego do ciemnozielonego. Bogaty w zdrowotne pierwiastki, jest szczególnie cenny ze względu na wysoką zawartość jodu. Na 1 kg jagód przypada 2,06-3,9 mg jodu, natomiast dzienne zapotrzebowanie dla przeciętnego dorosłego człowieka wynosi 0,15 mg.

5. KIWANO

kiwano

Cóż może być bardziej banalnego i swojskiego, niż ogórek! Poznajcie kiwano: rogatego ogórka. Także melon rogaty i ogórek afrykański. Wygląda jak mały melon z kolcami i jest botanicznie klasyfikowany jako ogórek. Roślina ta, jak każdy szanujący się przedstawiciel rodziny dyniowatych, rośnie w postaci łodyg o długości do 3 m. Wytwarza jednak egzotycznie wyglądające owoce - żółte, pomarańczowe lub czerwone skórki, twarde i niejadalne, które z daleka przyciągają wzrok, ale miękkie kolce powodują zamieszanie. Wewnątrz owocu znajdują się rzędy nasion, podobne do tych, które jesteśmy przyzwyczajeni widzieć w dyniach. Miąższ smakuje jak połączenie ogórka i banana z odrobiną awokado i limonki. Technika uprawy jest podobna do tej stosowanej w przypadku ogórków i dyni. Kiwano lubi ciepło i słońce, ale nie wymaga codziennego podlewania. 

6. CHERIMOYA (CZERYMOJA)

czerymoja

Egzotyczny owoc, który ma niemałe rozmiary i może ważyć od 0,5 do 3 kilogramów. Czerymoja pochodzi z Ameryki Południowej, ale można jej skosztować także w Europie, gdy jest dobrze dojrzała, a nie tylko zebrana zielona do transportu. Trzeba będzie udać się do Hiszpanii lub Portugalii. Jedna z odmian uznała, że lubi warunki tych krajów i zakorzeniła się tam na tyle dobrze, że zaczęto ją uprawiać w Europie (okolice Granady i Malagi na przykład). Jeśli więc chcemy spróbować tego egzotycznego owocu, warto odwiedzić kurorty w tych regionach. Owoce są złożone, segmentowane i sercowate lub stożkowate. Miąższ jest lekki, włóknisty i kremowy, pachnie smakowicie, jak jogurt. Nasiona są czarne, a w środku znajduje się ich około dwudziestu. Wyglądem cherimoya przypomina jabłko, z tym że zamiast gładkiej skórki ma zieloną skórkę o fakturze przypominającej łuski.

7. RAMBUTAN

rambutan

Rambutan, czerwona kulka pokryta miękkimi włoskami o długości do 5 cm. W zależności od odmiany różnią się wyglądem i smakiem, ale najczęściej spotyka się czerwone owoce z soczystym, słodkim miąższem o galaretowatej konsystencji. Wewnątrz owocu znajduje się mała pestka. Występuje w Tajlandii, Indonezji, Malezji, Wietnamie i Australii. Tajowie cenią sobie słodkie owoce, które uważają za najlepszą profilaktykę w leczeniu raka. W Tajlandii rambutan stał się z tego powodu popularnym owocem. Surowy miąższ jest spożywany jako owoc gaszący pragnienie. W krajach Orientu dodaje się go do potraw mięsnych, rybnych i warzywnych, aby nadać im słodkawy posmak. Wykorzystuje się go również do produkcji deserów. Drzewa rambutanowe w naturze mogą dorastać do 20 m wysokości, ale aby uniknąć konieczności wspinania się na takie wysokości przez zbieraczy, wyhodowano odmiany, które przestają rosnąć po osiągnięciu 5 m.

8. NIEŚPLIK JAPOŃSKI

nieśplik japoński

Eriobotrya japonica, zwana częściej medolą japońską, to drzewo lub krzew o dwóch zastosowaniach - owocującym i ozdobnym. Istnieje ogromna ilość odmian eriobotryi, jedne uprawiane na działkach owocowych, inne uprawiane na balkonach. W samych Chinach istnieją opisy około 1000 odmian.  
Jest to jedyny owoc subtropikalny, który dojrzewa zimą i wiosną (drzewo kwitnie jesienią). To dziwne owocowanie sprawiło, że stała się cennym produktem witaminowym, który można spożywać w stanie świeżym, gdy zaczyna się wiosenna awitaminoza.

Kolejna ciekawostka: owoce zerwane na zielono nie dojrzewają, ale pozostają kwaśne i psują się. Natomiast owoce dojrzałe na gałązce łączą w sobie smaki gruszki i czereśni, z nutą kwasowości i aromatami cytrusów, brzoskwiń i mango. Nuty smakowe różnią się w zależności od stopnia dojrzałości.

9. PURPLE YAM/ POCHRZYN SKRZYDLATY

purple yam

Cechą charakterystyczną tej rośliny jest bulwa o głęboko fioletowym kolorze. Czasami spotyka się inne odmiany - liliowe, karmazynowe i lawendowe. Często nazywany jest batatem, ale są to różne gatunki. Jest to produkt pożywny, niskokaloryczny, dlatego cenią go osoby stosujące różne diety i zdrowe odżywianie. Fioletowy batat normalizuje trawienie, pomaga poprawić zdrowie skóry, jest silnym antyoksydantem i bezpiecznym barwnikiem dla żywności. Zmniejsza objawy astmy, pomaga w walce z otyłością, ma wysoką aktywność antybakteryjną i wzmacnia układ odpornościowy.

Ale są też przeciwwskazania do stosowania tego cudownego leku. Nie można go stosować przy kamicy nerkowej oraz ze skłonnością do alergii. Ponieważ bulwy zawierają dużo witaminy A, ich regularne spożywanie w dużych ilościach może spowodować, że skóra i paznokcie staną się pomarańczowe.

10. MAURITIA FLEXUOSA

mauritia

To pokryte łuskami owoce rosnące na palmach powszechnych w Peru, Brazylii i innych krajach Ameryki Południowej, spotykane na niektórych wyspach. Pod łuskowatą skorupką kryje się słodki, żółtawy miąższ. Owoc ten jest korzystny dla kobiecego organizmu, gdyż dzięki wysokiej zawartości fitoestrogenów ma pozytywne działanie. Ma również wysoką zawartość witaminy A. Z owoców robi się dżem, konfitury, wino.  Miąższ ze skóry chroni przed oparzeniami słonecznymi, robi się olej, który wchodzi w skład kosmetyków, jako skuteczny filtr promieni UV. Olej służy również jako naturalny barwnik. Bogaty skład chemiczny owoców może być bardzo korzystny dla organizmu człowieka, dlatego na rynku można znaleźć mauritie w proszku. Dodaje się ją do soków i innych napojów. Jednak inne części również mają wartość dla tubylców. Kwiatostany są używane jako pokarm. Ich sok służy jako napój, gdy jest świeży i fermentowany do produkcji wina palmowego. Włókna rośliny wykorzystywane są do produkcji nici. Innym źródłem pożywienia dla mieszkańców są żyjące w pniu drzewa chrząszcze palmowe.

11. PITAJA (SMOCZY OWOC)

pitaja

Na naszej liście niezwykłych owoców brakuje jedynie kaktusów, ale pitaya eliminuje ten brak, ponieważ należy do rodziny kaktusowatych. Ten dziwaczny owoc nazywany jest "dragon fruit", czyli smoczy owoc. Legenda głosi, że w jednej z bitew pomiędzy ludźmi a smokami, ogromne mityczne stworzenia, zamiast spopielić wroga ogniem, bombardowały ludzi dziwnymi owocami wylatującymi ze swoich ogromnych szczęk. To był pierwszy raz, kiedy człowiek widział pitayę. Teraz sprawy wyglądają bardziej prozaicznie. Smoczy owoc rośnie na kaktusach, które kwitną w nocy, po czym na końcach długich "liści" osadzają się dziwne owoce, których dojrzewanie trwa 30-50 dni. Owoce mają owalny kształt, a ich waga waha się od 100 do 800 g. Jego skóra jest łuskowata, żółta, karmazynowa lub różowa, której kolor sprawi, że najszlachetniejszy wschodni smok zrobi wszystko, by splunąć. Miąższ najczęściej biały, czasem bladoróżowy, z czarnymi nasionami. Smak i konsystencja przypominają kiwi, choć pithaya po przekrojeniu wygląda znacznie ładniej. W Tajlandii jest obfita, gdyż uprawa polega jedynie na zasadzeniu rośliny i regularnych zbiorach.

12. DURIAN

durian

Jego dziwność zaczyna się od skórki. Nie dość, że jest pokryta grubymi kolcami w kształcie piramid, to jeszcze zajmuje ponad połowę masy owocu (około 60%). I oczywiście słynny "aromat", który został porównany do zgniłych jaj i gnijących ryb. Zapach jest nieprzyjemny, ale smak jest pyszny w przypadku tego dziwnego "jeżozwierza". Gdy dotrzemy do miąższu, możemy cieszyć się delikatnym, rozpływającym się w ustach plasterkiem, łączącym w sobie ogromną gamę smaków, których odcienie zmieniają się w zależności od miejsca uprawy, dojrzałości, odmiany i innych czynników. Niektórzy porównują smak do słodkiego kremowego serka, inni do truskawek, jeszcze inni do banana i kremu migdałowego. Durian jest również silnym afrodyzjakiem, wzmacniającym funkcje seksualne u mężczyzn.

 

 

5 sierpnia 2022 Wege blog

0 Komentarze