Co to są karczochy i jak je przyrządzić ?

22 lipca 2022 Wege blog

Karczochy są doceniane już nie tylko przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Coraz częściej sięgamy po karczochy również w Polsce, nie tylko ze względu na ich wyjątkowy smak, ale także z troski o zdrowie naszego organizmu. 

Karczoch

Karczoch to zielna bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae) o dużych kwiatostanach. Można go spożywać jako pokarm z nieotwartego pąka kwiatowego. Po dojrzeniu kwiat przypomina osty. Kwitnie na piękny fioletowy lub niebieski kolor. Jest to dość duża roślina egzotyczna, osiągająca wysokość 2 metrów. Dlatego powinna być uprawiana w dużym, jasnym miejscu. W Europie karczoch uważany jest za przysmak, uprawiany jest przez wielu rolników, a same nasiona lub rośliny można kupić niemal wszędzie. Tutaj jest trudniej - niewyszukani ogrodnicy mogą łatwo pomylić go z przerośniętym ostem. Jednak ci, którzy spróbowali karczocha, często próbują uprawiać tę kapryśną i lubiącą upały roślinę.

Zobacz także: 12 najdziwniejszych egzotycznych owoców świata

karczoch

Odmiany karczochów

Ponieważ karczochy mają bardzo długi okres wegetacji (130-150 dni), na połoniny nadają się tylko odmiany wczesne. Niezależnie od tego, którą odmianę wybierzemy, karczoch powinien być uprawiany przez sadzonki.

Jak uprawiać karczocha? 

Aby uprawiać karczocha, trzeba będzie się bardzo postarać. Nasiona karczocha wysiewa się w rozsadniku 50-60 dni przed posadzeniem w gruncie, czyli pod koniec marca. Przed wysiewem moczy się je przez noc w ciepłej wodzie, następnie kiełkuje w ciepłej i wstawia do lodówki na trzy tygodnie. Podkiełkowane nasiona sadzi się w osobnych pojemnikach z mieszanką piasku, ziemi i ściółki w stosunku 1:1:1.

Sadzonki należy przechowywać w cieple (20-25°C) i w świetle do momentu pojawienia się pierwszego prawdziwego liścia, a następnie umieścić w chłodniejszych warunkach (12-15°C). Gdy sadzonki są już mocno zakorzenione i mają 3-4 prawdziwe liście, można je sadzić pod koniec maja lub na początku czerwca, gdy minie groźba przymrozków.

Grządka dla karczochów przygotowana jesienią, z dodatkiem podwójnego superfosfatu (50 g na 1 mkw.), popiołu (1 kubek na 1 mkw.) i humusu (2 wiadra na 1 mkw.). Rośliny sadzimy w odległości 45 cm od siebie i 80 cm między rzędami. Wybierz możliwie najbardziej nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsce.

Od momentu posadzenia do pojawienia się pąków karczocha należy podlewać często i obficie, a następnie zmniejszyć podlewanie. Przez cały czas uprawy rzędy powinny być luźne i wolne od chwastów. Dwa razy w miesiącu podlewaj karczochy 10% roztworem wody z krowiaka lub naparem z pokrzywy. W przypadku dużych kwiatostanów należy pozostawić nie więcej niż 3-4 szypułki na krzewie. Nie należy dopuszczać do zakwitnięcia karczochów, ponieważ kwiaty nie są już jadalne.

Jajniki są zbierane, gdy górne łuski zaczynają się otwierać. Odcinamy je wraz z częścią łodygi i przechowujemy w lodówce nie dłużej niż 3-4 tygodnie.

Jak ugotować karczocha?

Karczochy spożywa się z nieotwartymi kwiatami, przed jedzeniem usuwając rdzeń i górne liście. Najczęściej gotuje się je z sokiem z cytryny lub piecze z przyprawami i oliwą. Karczoch nie jest długo przechowywany, szybko ciemnieje w powietrzu. Podczas gotowania obrane warzywo można na krótko umieścić w wodzie z dodatkiem soku z cytryny lub octu. Ze względu na bogaty skład mineralny (głównie ze względu na zawartość potasu i sodu) dania z karczocha doskonale nadają się dla osób o wysokiej kwasowości. Z tego samego powodu, przy niskiej kwasowości, potrawy te należy spożywać ostrożnie. Aby uzyskać maksymalne korzyści, dania z karczochów najlepiej spożywać w dniu przygotowania.

karczoch gotowanie

Zalety karczocha 

Owoce tej rośliny zawierają ogromną ilość węglowodanów (około 15%), białek (3%), tłuszczów (0,1%), a także fosforanów i różnych soli żelaza i wapnia. Karczochy są bogate w sód, potas, wapń, fosfor, żelazo oraz witaminy A, B1, B2 i C. Skład zawiera bardzo znaczną ilość kwasów organicznych – chlorogenowego, glikolowego, glicerynowego, chinowego i kawowego. Tak samo liście umieszczone na jego zewnętrznej warstwie, mają dużą ilość olejków eterycznych, które nadają owocom specyficzny przyjemny smak. Karczochy są dobrym dodatkiem do mięs, sałatek i gorących potraw. Po ich ugotowaniu wywar można wykorzystać, jako dodatek do sosów i zup. 

Korzystne dla zdrowia właściwości karczocha wykorzystywane są w preparatach farmaceutycznych. Stosuje się go w leczeniu kamicy moczowej i żółciowej, a także w  wybranych postaciach alergii. Jego ekstrakt zmniejsza toksyczny wpływ na organizm niektórych leków. Przeprowadzone badania wykazały właściwości karczocha takie, jak:

  • Oczyszczanie wątroby i nerek
  • Poprawa trawienia
  • Usuwanie toksyn z jelit
  • Zmniejszony poziom cukru we krwi
  • Poprawa krążenia mózgowego
  • Łagodzenie objawów alergii
  • Pozytywnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci

karczoch właściwości

Niebezpieczne właściwości karczocha

Polifenol, który jest częścią karczocha, powoduje wzrost produkcji żółci. Dlatego osoby z zapaleniem pęcherzyka żółciowego powinny najpierw skonsultować się z lekarzem. Również osoby o niskiej kwasowości i niskim ciśnieniu krwi powinny używać karczocha z ostrożnością, ponieważ znana jest jego właściwość obniżania tego ciśnienia. Im młodsze warzywo, tym łatwiej się je trawi. Małe karczochy można również jeść na surowo. Duże warzywa należy najpierw ugotować.

Przepisy z karczochem

Karczochy są popularne we Włoszech, ale coraz częściej sięgają po nie także Polacy, choć nie wszyscy wiedzą, do czego tak właściwie można wykorzystać to warzywo

karczoch przepisy

Przepis na karczocha ze szpinakiem

To idealne połączenie smaków i składników. Ponadto szpinak i karczoch są bardzo zdrowe i dosłownie tworzą witaminową „bombę” na miejscu.

Na 6 porcji potrzebujesz:

karczochy w puszkach - 400 g
szpinak - 2 szklanki (posiekany)
proszek czosnkowy - ¼ łyżeczki
śmietana - 250 g
majonez - 1 łyżka. l.
cebula w proszku - ¼ łyżeczki
szczypta soli i pieprzu
mozzarella - 1 szklanka (tarty ser)
parmezan - ¼ szklanki (ser rozdrobniony)
ciasto drożdżowe - 500 g

Gotowanie:

W głębokiej misce wymieszać karczochy, majonez, śmietanę, szpinak, proszek czosnkowy i cebulowy, sól, pieprz i starte sery. Następnie należy rozwałkować ciasto, ułożyć nadzienie, przekręcić ciasto z nadzieniem w cylinder, pokroić na małe cylindry i przekręcić w wiatraczek. Teraz można je ułożyć na blasze do pieczenia wysmarowanej oliwą z oliwek. Piecz w piekarniku na złoty kolor. 

Smażony Karczoch Śródziemnomorski

Karczoch według jej przepisu jest bardzo delikatny i niskokaloryczny. Sekret delikatności karczochów tkwi w małych torebkach foliowych, które pomagają karczochom dobrze się ugotować i zachować soczystość. 

Na 6 porcji potrzebujesz:

karczoch - 3 duże szt.
sok z cytryny - 3 łyżeczki
Oliwa z oliwek
sól, pieprz
czosnek - 6 ząbków
szalotki - 1 szt. (cienkie cięcie)
kapary - 1 łyżka. l.
ser feta - do smaku
koperek
sok z cytryny - ¼ szklanki
miód - 1 łyżeczka

Gotowanie:

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni, aby rozpocząć. Karczochy przerabiamy i kroimy wzdłuż na pół. Kiedy karczochy są obrane, należy je polać sokiem z cytryny, aby się nie odbarwiły. Teraz musisz ułożyć trzy duże arkusze folii na blasze do pieczenia i położyć na nich połówki karczocha. Umieść dwa ząbki czosnku na środku każdego owocu, a także szczyptę soli i pieprzu. Pozostaje posypać karczochy oliwą z oliwek i zwinąć torebki foliowe. Naczynie należy trzymać w piekarniku przez około 40 minut. Następnie musisz wyjąć czosnek z karczochów, zamknąć torebki i włożyć je z powrotem do piekarnika.

Później musisz zrobić sos z pieczonego czosnku, kopru, miodu, soku z cytryny i przyprawić za pomocą blendera. Na koniec ułóż karczochy na talerzu, polej obficie sosem, można  karczochy, dodaj szalotki i sera feta. 

 

 

22 lipca 2022 Wege blog

0 Komentarze