5 egzotycznych warzyw, które warto mieć w swoim ogrodzie!

29 lipca 2022 Wege poradnik

Uprawiasz znane warzywa w swoim ogródku? A może chciałbyś zaryzykować i posadzić coś nowego, oryginalnego i egzotycznego? W każdym jest chęć eksperymentów, poszukiwanie nowych i rzadkich rzeczy, pasja odkrywania. Powiemy Ci, jakie warzywa możesz posadzić, aby urozmaicić swoje zbiory.

1. Karczoch - roślina z europejskimi „korzeniami”

karczochy

Ta wieloletnia roślina jest w stanie doskonale przystosować się zarówno do ciepłego, jak i chłodnego klimatu. Różnica polega tylko na pielęgnacji i okresie zbioru, ale istota pozostaje niezmieniona.

Karczoch jest bardzo często porównywany z „szyszkami”, ponieważ to właśnie to skojarzenie pojawia się jako pierwsze, gdy wspomina się o tej roślinie. Warto również zauważyć, że oprócz egzotycznego kierunku należy podkreślić korzystne właściwości karczocha, ponieważ zapas witamin jest dość bogaty. To karczoch jest bogaty w witaminę C, której tak bardzo brakuje w organizmie. Również inulina i karoten są podstawą karczocha. Dodatkową zaletą jest przyjemny smak, a także szeroki zakres zastosowań rośliny, dlatego jeśli uprawiasz egzotyczne na stronie, karczoch jest opcją korzystną dla wszystkich.

Uprawa karczocha może odbywać się w dogodny dla Ciebie sposób - sadzenie sadzonek lub nasion w otwartym terenie. Obie metody są dobre, ale metoda sadzonkowa jest bardziej niezawodna i praktyczna, zwłaszcza że proces uprawy jest klasyczny, jak w przypadku wszelkich upraw warzywnych.

Proces sadzenia nie jest skomplikowany, zwłaszcza jeśli wyhodowałeś sadzonki, ale należy przestrzegać technologii sadzenia. Uważa się, że karczoch jest w stanie zająć metr terytorium, a to tylko jedna roślina. Dlatego uprawiają go albo ci, którzy naprawdę chcą spróbować czegoś niezwykłego, albo ci, którzy mają hektary wolnej ziemi. Nawet jeśli posadzisz tylko kilka roślin, możesz skosztować pysznych koszyczków, które z pewnością dadzą Ci rozłożyste „krzewy”.

Zasady opieki nad karczochem nie są skomplikowane. Trzeba podlewać, rozluźniać i nawozić warzywo. Należy  także kontrolować liczbę szypułek. Aby uzyskać dobre zbiory, karczochy należy nie tylko odpowiednio pielęgnować, ale także zebrać na czas. Idealnym okresem do zbierania kwiatostanów jest początek kwitnienia. Punkt orientacyjny - w pełni otwarte centralne "płatki" karczocha - zbiór należy przeprowadzić natychmiast. Cóż, możesz więc bezpiecznie eksperymentować w kuchni, zaskakując swoich bliskich niezwykłymi potrawami z karczocha.

2. Seler 

seler

Ta pozornie zwyczajne warzywo zalicza się do kategorii egzotycznych. To właśnie seler uważany jest za prawdziwy magazyn składników odżywczych i witamin, za co ceniony jest na całym świecie i jest mile widzianym gościem nie tylko na stole, ale i na działce. Witaminy z grup C i A, B1 i B2, K i PP, a także duża ilość fosforu, żelaza, potasu, magnezu, kwasu foliowego i karotenu – za to ceniony jest seler. Należy również zauważyć, że jest to produkt niskokaloryczny, który jest bardzo bogaty w zdrowy błonnik, dlatego seler można śmiało uznać za produkt dietetyczny i doskonałe narzędzie do walki z nadwagą.

Warto zauważyć, że uprawa selera nie jest łatwa, dlatego lepiej nie stosować metody nasiennej, ale natychmiast hodować sadzonki w domu, a dopiero potem sadzić je na otwartym terenie. Wielu nie wie, że seler ma odmiany, od których zależy jego zastosowanie. Tak więc, jeśli uprawiasz odmianę liści, to ta konkretna część rośliny powinna być używana do jedzenia. Jeśli uprawiasz seler naciowy, powinieneś zbierać masywne ogonki, ale w roślinach okopowych. Zaletą selera jest to, że nie trzeba go jeść od razu po zbiorze, można go przechowywać przez kilka miesięcy.

Proces uprawy nie jest łatwy. Za początek uważa się luty, kiedy zaleca się uprawę sadzonek. Sama roślina jest tak delikatna, że ​​nawet zwykłe podlewanie może być dla niej niebezpieczne, dlatego należy zachować ostrożność, jak to tylko możliwe. Nie spiesz się, aby sadzić sadzonki na otwartym terenie, ponieważ najmniejszy mróz będzie śmiertelny dla warzywa. Możesz wydzielić osobną działkę na seler lub, aby zaoszczędzić pieniądze, spróbuj posadzić seler w przejściu z białą kapustą.

Dbanie o seler nie jest trudne, należy go regularnie podlewać i rozluźniać glebę, aby zapewnić pełne dotlenienie systemu korzeniowego. W zależności od rodzaju selera zbiory odbywają się w różnym czasie. Tak więc korzenie zbiera się we wrześniu, ogonki - w sierpniu, a liście - w lipcu. 

3. Chard/boćwina - oryginalne, ale smaczne liście

boćwina

Dla wielu jest to nie tylko egzotyczne, ale nieznane warzywo. Boćwina jest prawdziwą skarbnicą zdrowotnych pierwiastków, witamin C i A. Eksperci twierdzą, że stabilizuje ciśnienie krwi i pomaga w chorobach układu krążenia.

Proces uprawy boćwiny nie jest szczególnie skomplikowany i można się nią cieszyć przez półtora lub dwa miesiące jednocześnie. Sadzenie powinno odbywać się w maju, gdy nie ma szans na przymrozki, choć alternatywnie można też posadzić ją w okolicach zimy, aby pierwsza boćwina wykiełkowała wcześniej.

Sposób sadzenia boćwiny jest prosty: nasiona wysiewamy w rzędzie w rozstawie 30 cm i 7 cm między roślinami. Przygotuj się na bardzo gęste kiełkowanie i pamiętaj o przerzedzaniu młodych pędów. Smaczna mielona część boćwiny może być wykorzystana w wielu różnych przepisach.

4. Kalarepa - egzotyczna odmiana kapusty

kalarepa

Cytryna północna lub kalarepa to egzotyczne warzywo, które z powodzeniem może rosnąć w każdym miejscu i cieszyć swoimi owocami. Zewnętrznie kalarepa przypomina warzywo korzeniowe, które "wyskoczyło" ze swoich gigantycznych rozmiarów, ale w rzeczywistości jest to egzotyczna roślina lądowa, która ma pędy na całym obwodzie owocu. Ten rodzaj kapusty jest bardzo zdrowy, dzięki dużej podaży witaminy C, którą z powodzeniem można uzupełnić daniami z kalarepy.

Zasada uprawy jest prosta i nieco podobna do klasycznej kapusty. Można wyhodować własne sadzonki lub kupić gotowe. Najlepiej sadzić na zewnątrz w drugiej połowie wiosny, aby gleba dobrze się nagrzała i nie było przymrozków. Okres dojrzewania to półtora miesiąca, więc bardzo szybko będzie można zebrać pierwsze plony. Kalarepa jest tym rodzajem kapusty, który można również sadzić z nasion, ale najlepiej latem, aby nasiona mogły wygodnie kiełkować. Uważa się, że w jednym sezonie można z powodzeniem uprawiać i zbierać trzy fale.

Jeśli chodzi o pielęgnację, pamiętaj, że kapusta potrzebuje regularnego i obfitego podlewania, ponieważ jeśli zaniedbasz ten punkt, owoce będą bardzo twarde i sztywne. Cała uprawa kalarepy będzie pękać i straci swój pikantny smak, ale jeśli nie znasz środka w podlewaniu, prawdopodobieństwo gnicia jest bardzo wysokie.

Zbiór następuje, gdy owoce osiągną średnicę 8 cm. Jest to optymalna wielkość, kiedy zarówno smak jak i walory zdrowotne są maksymalne. Choć nie ma jednej gradacji, istnieje wiele rodzajów kalarepy, dlatego stosuj się do konkretnych zaleceń swojej odmiany, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się naprawdę smacznymi owocami.

5. Topinambur lub "mielona gruszka" - dobra alternatywa dla ziemniaka

topinambur

Choć egzotyczne warzywo ma w swojej nazwie wiele interpretacji, jej istota nie ulega zmianie. Topinambur zawiera w sobie witaminę C, żelazo, glukozę, potas, błonnik, fosfor i insulinę roślinną.

Zobacz także: 12 najdziwniejszych egzotycznych owoców świata

Popularność tej rośliny polega również na tym, że może ona rosnąć na każdej glebie, przy czym gleby ubogie nie są tu wyjątkiem. Z powodzeniem może rosnąć, zarówno w warunkach suszy i upałów, jak i silnych mrozów. Uniwersalność topinamburu i jego dobroczynne właściwości naprawdę zdołały podbić świat.

Do sadzenia najlepiej używać bulw, a nie nasion, gdyż w tym przypadku sukces będzie stuprocentowy. Wykiełkowane bulwy najlepiej sadzić w kwietniu. Eksperci twierdzą, że topinambur powinien być sadzony wcześniej, niż ziemniaki. Alternatywą jest sadzenie jesienne, które najlepiej przeprowadzić według wszystkich zasad sadzenia pod zimę. Schemat klasycznego sadzenia topinamburu jest następujący - pogłębić materiał sadzeniowy o 10 cm, ale trzymać się odległości między bulwami - pół metra. Nasadzenia należy podzielić na rzędy, między którymi odległość będzie wynosić do 70 cm. Jest to wzór, który da najlepsze i najwyższej jakości plony.

Topinambur nie wymaga specjalnej pielęgnacji - wystarczy umiarkowane podlewanie i kontrolowanie obecności chwastów w pobliżu roślin. Topinambur ma tendencję do degeneracji, jeśli jest regularnie sadzony. Czyli na przykład przez pierwsze cztery czy pięć lat plon będzie wysoki, a potem z każdym rokiem będzie coraz gorzej. Wyjściem jest zmiana lokalizacji i od razu wszystko się poprawi.

Zbiór odbywa się późną jesienią, gdy za oknem pojawiają się pierwsze przymrozki. Topinambur można przechowywać w piwnicy lub w lodówce.

Smak topinamburu może być różny. Smakosze są przekonani, że jeśli są one zbierane wiosną, kiedy dojrzałe owoce spędzają całą zimę w ziemi, nabierają lekkiej słodyczy, co nie ma miejsca przy klasycznym zbiorze. 

Warzywa egzotyczne to naprawdę dobry sposób na to, aby zwykły, klasyczny zbiór warzyw zamienić w coś wyjątkowego i nietypowego, ponieważ bardzo przyjemnie jest uprawiać coś nowego, czego się wcześniej nie próbowało. Nie bój się eksperymentować, bo tylko w ten sposób możesz urozmaicić swoje preferencje wśród upraw warzyw.

 

29 lipca 2022 Wege poradnik

0 Komentarze