Vegemite - jak smakuje? Skład Vegemite i właściwości odżywcze.

11 lipca 2022 Wege blog

Vegemite to gęsta, ciemnobrązowa pasta na bazie ekstraktu drożdżowego. Najczęściej wytwarzana jest z resztek drożdży piwnych. Zazwyczaj smaruje się nią chleb, kanapki i krakersy, a także używa do wypełnienia australijskich bułeczek. Ma słony smak i jest jednym z narodowych pokarmów Australii. Australijczycy lubią smarować nim tosty na śniadanie lub maczać krakersy w szybkiej przekąsce.

Vegemite w Australii

Ponad 22 miliony Australijczyków spożywa co roku słoik Vegemite. Drożdże, ekstrakt roślinny, sól, ekstrakt słodowy, witaminy z grupy B, tiamina, niacyna w połączeniu z ryboflawiną i kwasem foliowym. Ta mieszanka nadaje warzywom niepowtarzalny smak, który Australijczycy tak bardzo kochają. Niektórzy lekarze i dietetycy polecają go nawet jako źródło witaminy B. Jednak wiele osób mieszkających poza Australią nie bardzo wie, co można jeść z Vegemite. Najczęściej smaruje się nim kanapki, tosty i krakersy. Dodaje też pikanterii domowym pizzom, burgerom i zupom. Niektóre piekarnie w Australii używają go również, jako nadzienia do pieczywa i innych wypieków.  

pasta do kanapek

Historia Vegemite 

W 1922 roku Cyril Percy Callister znalazł się w Melbourne w Australii, aby zaproponować mieszkańcom lokalną alternatywę dla brytyjskiego sosu marmite - Vegemite. Jego popularność wzrosła w czasie II wojny światowej. Został wypromowany, jako zdrowa żywność dla dzieci po tym, jak Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne zatwierdziło go jako bogate źródło witaminy B. Dziś wiele osób je go tylko dla smaku.

Vegemite - skład i wartości odżywcze

W porównaniu do wielu podobnych produktów na rynku, liczba kalorii vegemite jest niska. Jedna łyżeczka (5 gramów) zawiera zaledwie 11 kalorii. Taka ilość dostarcza 1,3 grama białka i prawie nie zawiera tłuszczu ani cukru. Wartość odżywcza jednej łyżeczki (5 gramów) jest następująca:

  • Wartość kaloryczna: 11
  • Białko: 1,3 grama
  • Tłuszcz: mniej niż 1 gram
  • Węglowodany: mniej niż 1 gram
  • Witamina B1 (tiamina): 50% RDI (zalecane dzienne spożycie)
  • Witamina B9 (kwas foliowy): 50% RDI
  • Witamina B2 (ryboflawina): 25% RDI
  • Witamina B3 (niacyna): 25% RDI
  • Sód: 7% RDI

Oprócz wersji oryginalnej, VegemiteOne ma 17 różnych smaków, takich jak Cheesybite, Reduced Salt i Blend. Na przykład Reduced Salt Vegemite ma mniej sodu, a zawarta w nim witamina B6 i witamina B12 dostarcza jedną czwartą zapotrzebowania.

W oparciu o składniki na etykiecie, jest dobrym źródłem witamin z grupy B, które wspierają zdrowie komórek, przyspieszają metabolizm i zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów i chorób serca. Witaminy z grupy B wzmacniają układ nerwowy i wspomagają funkcjonowanie czerwonych krwinek. Słód zawiera błonnik i potas, które wspierają zdrowie jelit. 

Zobacz także: Frużelina - przepis na domowe owoce w żelu

Witaminy

Jakie są korzyści zdrowotne Vegemite?

Vegemite jest bardzo dobry dla zdrowia ze względu na zawartość witaminy B. To bogate źródło witaminy B1,  B2, B3 i B9. Witaminy z grupy B są doskonałym źródłem składników odżywczych, które są niezbędne dla optymalnego zdrowia i mają wiele korzyści zdrowotnych. Wyższe spożycie witaminy B wiąże się z niższym poziomem stresu i niepokoju. Ponadto, witaminy z grupy B są niezbędne dla optymalnego zdrowia mózgu. Niski poziom witamin z grupy B we krwi może powodować upośledzenie funkcji mózgu i uszkodzenie nerwów. Na przykład, niski poziom witaminy B12 został powiązany ze słabą zdolnością uczenia się i pamięcią. 

Funkcje witamin

Witamina B1 odpowiada za przekształcanie węglowodanów w glukozę, która dostarcza organizmowi energii. Jest również wzmacniaczem układu nerwowego, ponieważ odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych komórek układu nerwowego.

Witamina B2 czyli ryboflawina zapobiega utlenianiu, które powoduje degenerację komórek. Działa w połączeniu z innymi witaminami z grupy B w celu wytworzenia energii w organizmie oraz utrzymania zdrowej skóry i wzroku. 

Witamina B3 pomaga zwiększyć energię i wspiera zdrowie układu nerwowego, układu pokarmowego i skóry. Obniża również poziom cholesterolu i zapobiega chorobom serca. Jednak przyjmowanie dużych dawek witaminy B3 nie jest jednak stosowane, jako standardowa metoda leczenia chorób serca, ponieważ powoduje nieprzyjemne skutki uboczne. Badania wykazały, że witamina B3 może obniżyć poziom LDL o 5-20%. Wreszcie, witamina B3 może zwiększyć poziom "dobrego" cholesterolu HDL nawet o 35%. 

Kwas foliowy to kolejny rodzaj witaminy B, która tworzy budulec DNA i RNA organizmu, regeneruje czerwone i białe krwinki oraz przyspiesza metabolizm. Jednak przyjmowanie dużych dawek witaminy B3 nie jest jednak stosowane jako standardowa metoda leczenia chorób serca, ponieważ powoduje nieprzyjemne skutki uboczne.

Witamina B12 jest ważną witaminą, która wspiera funkcjonowanie serca i mózgu. Zwiększa energię, wzmacnia pamięć, zapobiega chorobom serca i uszkodzeniom nerwów.

witaminy z grupy b

Skutki niedoboru witamin z grupy B

Zmęczenie to powszechny problem, z którym borykają się miliony ludzi na całym świecie. Jedną z głównych przyczyn zmęczenia jest brak jednej lub więcej witamin z grupy B. Ponieważ witaminy z grupy B odgrywają ważną rolę w przekształcaniu żywności w paliwo, nic dziwnego, że zmęczenie i brak energii są częstymi objawami niedoboru tych witamin. Ponadto osoby z niedoborem witaminy B1 mogą mieć osłabioną pamięć, trudności w uczeniu się, dezorientację, a nawet uszkodzenie mózgu. I odwrotnie, wyższe spożycie witamin z grupy B, wiąże się z poprawą zdolności uczenia się i pamięci, zwłaszcza u osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

Problem vegemite 

Jest on polecany jako zdrowa żywność z niewielką ilością problemów zdrowotnych. Jednak niektórzy uważają, że Vegemite zawiera zbyt dużo sodu. Jedna łyżeczka (5 gramów) Vegemite It dostarcza 5% dziennego zapotrzebowania na sód. Pierwiastek znajduje się głównie w soli, jest znany z powiązania z chorobami serca, wysokim ciśnieniem krwi i rakiem żołądka. Mimo to, zmniejszona sól Vegemite Alternative jest preferowaną opcją dla tych, którzy martwią się o poziom sodu. Ta opcja oferuje również szerszy wybór witamin z grupy B, dzięki czemu jest zdrowsza, niż opcja oryginalna.

 

11 lipca 2022 Wege blog

0 Komentarze