Jak gotować warzywa na parze?

3 lipca 2022 Przepisy wege

Gotowanie na parze jest uważane za jedną z najzdrowszych i najbardziej naturalnych metod gotowania. Podczas gotowania na parze w jedzeniu zachowana jest niezbędna wilgoć dla organizmu. Ponadto uważa się, że potrawy gotowane na parze zachowują naturalny kolor i smak bez utraty witamin i minerałów. 

Czego nie powinno się gotować na parze?

Nie zaleca się gotowania makaronu oraz roślin strączkowych. Makaron w parowarze jest rozgotowany i kleisty, a rośliny strączkowe pozostają surowe. Tak samo grzyby potrzebują długiego czasu wstępnego gotowania. 

Gotowanie na parze za pomocą urządzeń do gotowania

Najprostszym urządzeniem do gotowania na parze jest parowar mechaniczny, czyli specjalny wkład na nóżkach lub koszyczek do gotowania na parze, który umieszcza się w garnku wypełnionym wodą. Potrawy układa się na wierzchu, garnek przykrywa pokrywką i stawia na ogniu. Woda w garnku zagotowuje się, odparowuje i potrawa jest gotowana na parze. Dawniej zamiast parowaru gospodynie używały durszlaka lub sita, ale teraz gotujemy na parze potrawy za pomocą specjalnych urządzeń, które ułatwiają pracę w kuchni i pozwalają zaoszczędzić czas.

warzywa na parze

Jak gotować za pomocą parowaru?

U podstawy tego urządzenia kuchennego znajduje się pojemnik, do którego wlewa się wodę, a następnie doprowadza do wrzenia za pomocą elementu grzewczego, jak w czajniku elektrycznym. Na górze umieszcza się jeden lub więcej koszy parowych, do których wpływa para, a cały kondensat spływa do specjalnej tacy. Nowoczesne parowary zasilane są z sieci elektrycznej, dzięki czemu można gotować kilka potraw jednocześnie bez konieczności ciągłego przebywania w kuchni.

Jak gotować na parze?

Używaj tylko świeżej, dobrej jakościowo żywności, która została odpowiednio umyta i w razie potrzeby oczyszczona. Pokrój jedzenie na duże lub średnie kawałki. Warzywa lub plastry mięsa powinny być jednakowej wielkości, aby potrawy gotowały się równomiernie. Nie układaj też warstwowo - im więcej jedzenia w parowarze, tym dłuższy czas gotowania. Pozostaw niewielkie szczeliny między składnikami, aby umożliwić swobodną cyrkulację powietrza.

Pokrywa parowaru powinna być szczelnie zamknięta. Jeśli w pokrywie jest nawet niewielka szczelina, czas gotowania się wydłuży. Obliczając czas gotowania, pamiętaj, że należy dodać 5 minut na każdą warstwę powyżej, ponieważ para lekko ostygnie, przechodząc przez niższe warstwy. Upewnij się również, że woda nie zagotuje się i w razie potrzeby uzupełnij ją.  

Jak długo gotować w parowarze?

Wszystkie potrawy wymagają różnych czasów gotowania i będą się one różnić w zależności od mocy urządzenia i wielkości potrawy. Czas gotowania jest zazwyczaj podany w instrukcji. Warzywa korzeniowe gotują się przez około 30 minut, warzywa nieskrobiowe przez 15-20 minut, a warzywa zielone przez 3 minuty. Zboża gotuje się zazwyczaj przez 25-30 minut. Rybę gotuje się na parze szybciej niż mięso i w ciągu 10-15 minut nada ona delikatny smak i aromat. Niektóre rodzaje ryb wymagają jednak dłuższego gotowania - na przykład sum czy szczupak.

przepis na warzywa na parze

Warzywa na parze - przepisy

Warzywa gotowane w parowarze 

Do tego przepisu nadają się absolutnie wszystkie warzywa. Przykładowo można kupić małą główkę kalafiora, 2 sztuki młodej cukinii, 2 świeże marchewki i 100 gr zielonego groszku. Warzywa mrożone też mogą być.

  1. Wszystkie warzywa i rośliny okopowe dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą i oczyszczamy korzenie. Kalafiora dzielimy na kwiatostany. Gotuje się on przez 20-25 minut, więc wkładamy go na sam dół.
  2. Następie układamy kolejną warstwę, czyli posiekaną cukinię i marchewkę, ich czas gotowania wynosi 15-20 minut. Kroimy warzywa na mniej więcej równe kawałki, aby równomiernie się ugotowały.
  3. Na koniec kładziemy wyczyszczony zielony groszek. Najlepiej kupić świeży, w strąkach. Czas jego przygotowania to około 10 minut.
  4. Wlewamy wodę do parowaru zgodnie z instrukcją. Warzywa, które dłużej się gotują, kładziemy na dnie. Jeśli masz tylko jedną blachę, ułóż w niej warzywa, również w zależności od czasu gotowania. Ustawiamy maksymalny czas gotowania na minutniku.
  5. Uruchamiamy parowiec i ustawiamy na 20 minut. Po 7-10 minutach wyjmujemy górną tacę - groszek powinien być gotowy. Na wszelki wypadek próbujemy. Jeśli masz tylko jedną tacę w parowarze, możesz po prostu wyjąć te warzywa, które są już ugotowane. W tym celu wygodnie jest układać je warstwami.
  6. Ugotowane warzywa wykładamy na talerz.  Na koniec je solimy lub w razie potrzeby dodajemy do nich sos.

warzywa na patelni

Warzywa gotowane na patelni

Składniki:

  • 1 cukinia
  • 1 papryka
  • 1 marchewka
  • 1 cebula
  • 12 pomidorków koktajlowych
  • Olej słonecznikowy
  • Sól i zioła do smaku
  1. Myjemy cukinię pod bieżącą wodą. Kroimy ją na pół i wzdłuż - na dość duże półpierścienie. Przekładamy warzywa do osobnej miski.
  2. Kroimy paprykę na dość duże kawałki.
  3. Cebulę i marchewkę obieramy, po czym kroimy w cienkie półpierścienie.
  4. Myjemy pomidory i kroimy je w dowolny sposób.
  5. Nieprzywierającą patelnię smarujemy olejem słonecznikowym, wkładamy do niej wszystkie warzywa i doprawiamy.  
  6. Gotujemy wszystko pod zamkniętą pokrywką na średnim ogniu przez pięć minut, nie mieszając warzyw.
3 lipca 2022 Przepisy wege

0 Komentarze